Εκτύπωση

Θεία δίκη για τη Rainbow - Τιμώρησε τη Νέμεσις

Η Rainbow Fc ντούμπλαρε τις νίκες της στη φετινή σεζόν, επιρατώντας με 1-0 της Νέμεσις, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Ανεξάρτητου Πρωταθλήματος. Οι περσινοί Πρωταθλητές της Β΄Κατηγορίας έχασαν σωρεία ευκαιριών στην αναμέτρηση και στο τέλος έπαιξαν με τη φωτιά. Ωστόσο, η ψυχραιμία τους σε συνδυασμό με την εξαιρετική αμυντική λειτουργία και ορισμένες κρίσιμες επεμβάσεις του γκολκίπερ, ήταν τα κλειδιά της νίκης. Το ματς ξεκίνησε με ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο για τη Rainbow FC, η οποία κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα και έφτασε σε πολλές περιπτώσεις με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο, η αστοχία των επιθετικών της αλλά και ορισμένες εξαιρετικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα της Νέμεσις διατηρούσε το ματς χωρίς τέρματα. Αφού η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα σε κανονική ροή παιχνιδιού, η λύση δόθηκε μέσω μίας στατικής φάσης. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Μανώλης Καρπαθίου με μία απίθανη εκτέλεση φάουλ με το αριστερό. Μετά το γκολ, η Νέμεσις αντέδρασε και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο. Ωστόσο, στις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, είχε την ατυχία να πέσει πάνω στο φύλακα άγγελο της εστίας των Rainbow. Στο 2ο 40λεπτο, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη. Η Rainbow συνέχισε να χάνει κάποιες κλασσικές ευκαιρίες. Προς το τέλος της αναμέτρησης, τα «χρειάστηκε» μάλιστα, καθώς έμεινε με 10 παίκτες και η Nemesis είχε ένα δοκάρι μετά από σέντρα σουτ. Εν τέλει, έμεινε αυτό το 1-0 μέχρι τέλους που αφήνει τη Rainbow στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με την Roma και τον Ποσειδώνα Λαγονησίου.