Μεγάλη νίκη για Ρομα!

Ρομα-Ικαρος 4-1

Χωρίς να συναντήσει δυσκολία η Ρόμα διατήρησε το αήττητο φτάνοντας τα 10 συνεχόμενα νικηφόρα παιχνίδια. Η ομάδα του προπονητή Νίκου Νιολάκη παρατάχθηκε με 4-2-3-1 απέναντι στο καλά τοποθετημένο στο γήπεδο Ίκαρο που σκοπό είχε τη μείωση της διαφοράς από τη 1η θέση. Το 1ο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο μέχρι το 15’ όπου η ομάδα της Ρόμα προηγήθηκε σε αντεπίθεση μετά από γκολ του Ιωαννίδη και ασίστ του Αμπρατζή. Ο τελευταίος ανέλαβε χρέη δημιουργού και σέρβιρε το 2ο γκολ στον Κάρκο ο οποίος με όμορφο σουτ ευστόχησε από τη γωνία της μεγάλης περιοχής στο 22’. Ο Ίκαρος ανέβηκε με σκοπό την εύρεση γκολ βρίσκοντας το δοκάρι σε τετ α τετ στο 25’ ενώ απείλησε ξανά στο 30’ αλλά το σουτ σταμάτησε από επέμβαση του τερματοφύλακα της Ρόμα. Η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε το ανέβασμα του Ίκαρου και με 2 γκόλ του Αμπρατζή στο τελευταίο δεκάλεπτο του 1ου ημιχρόνου διαμόρφωσε το 4-0. Στο 2ο ημίχρονο η Ρόμα ξεκίνησε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Αμπρατζή, με την κατοχή να περνάει στα «πόδια» του Ίκαρου ψάχνοντας το γκολ με οργανωμένες επιθέσεις. Η Ρόμα παρέμεινε προσηλωμένη στο στόχο της νίκης και με οργανωμένη ανασταλτική λειτουργία κράτησε το μηδέν μέχρι το 68’ όπου Ίκαρος σκόραρε και μείωσε σε 4-1. Το παιχνίδι τελείωσε με δύο χαμένες ευκαιρίες του Ίκαρου ενώ η Ρόμα έψαχνε το γκολ με αντεπιθέσεις. Παιχνίδι με ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο από δύο ομάδες που τα τελευταία χρόνια κυριαρχούν στις πρώτες θέσεις του πρωταθλήματος.